Konsultacje lekarskie przed wyjazdem – jakie warto wykonać?

Konsultacje lekarskie

Daleka podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to m.in. oceny naszego stanu zdrowia nawet wtedy, gdy uważamy, że jest on bardzo dobry. Bez względu na to, czy skorzystamy ze świadczeń oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy też prywatnie, powinniśmy pamiętać o tym, że mimo wszystko warto udać się do lekarza przed wyjazdem w podróż.

Wizyta u lekarza medycyny podróży, medycyny tropikalnej, chorób zakaźnych

Specjaliści, którzy zajmują się na co dzień badaniami osób udających się w podróż, posiadają szeroką wiedzę na temat epidemiologii, medycyny ogólnej i chorób zakaźnych. To dlatego warto się z nimi skonsultować, by dowiedzieć się, jak przygotować się do wyjazdu.

Specjalista medycyny podróży, w trakcie konsultacji lekarskiej przed wyjazdem, jest w stanie poinformować nas, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w danym kraju bądź regionie i które szczepienia ze względu na wyjazd do wybranej lokalizacji są obowiązkowe, a które jedynie zalecane. Trzeba w związku z tym zwrócić uwagę na to, że niezbędne szczepienia należy zaplanować wystarczająco wcześnie. W niektórych przypadkach konieczne jest bowiem przyjęcie kilku zastrzyków w odstępach nawet kilkutygodniowych.

Lekarza medycyny podróży można również zapytać o profilaktykę zdrowotną w wybranym kraju. Żółta febra, malaria, japońskie zapalenie mózgu – to tylko niektóre schorzenia, których unikniemy dzięki konsultacji ze specjalistą.

Pomoże on nam także w założeniu apteczki pierwszej pomocy, zawierającej leki, które mogą nam się najbardziej przydać podczas naszej podróży.

Wizyta u specjalisty, jeżeli chorujemy na chorobę przewlekłą

Choroba przewlekła nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania. Powinniśmy się jednak dobrze zastanowić, gdzie możemy się udać, by klimat nie wpłynął niekorzystnie na nasz stan zdrowia. Przykładowo wysokie góry nie będą najlepszym rozwiązaniem dla osób ze schorzeniami ortopedycznym, a także układu krążenia lub po zawałach. Nad morze nie powinny się z kolei wybierać osoby z nadciśnieniem tętniczym i problemami dermatologicznymi. Przy chorobach przewlekłych przed wyjazdem warto dokonać konsultacji lekarskiej ze specjalistą, który oceni, czy nasz stan zdrowia jest na tyle dobry, że możemy się udać w podróż do danej lokalizacji. Gdy leki, które przyjmujemy na co dzień, już nam się kończą, trzeba go także poprosić o przepisanie ich w takiej ilości, by starczyła nam na naszą podróż.  

Wizyta u specjalisty, jeżeli odczuwamy jakikolwiek ból przed zaplanowanym wyjazdem

Gdy przed wyjazdem w dalszą podróż pojawi się ból, nie można go bagatelizować lub uśmierzać jedynie przy pomocy tabletek przeciwbólowych. Tę dolegliwość warto zbadać u lekarza ogólnego, ponieważ może się okazać, że kryje się pod nią schorzenie wymagające leczenia. Jeśli towarzyszą nam tego typu problemy, ważne jest także wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, która zapewni świadczenia medyczne w razie pogorszenia się stanu zdrowia w trakcie wyjazdu, szczególnie do innego kraju. Nie stracimy przez to czasu i pieniędzy na wykonanie badań i wdrożenie odpowiedniej formy leczenia.

Wizyta u pediatry, jeżeli podróżujemy z dzieckiem

Jeśli mamy dziecko i zamierzamy je zabrać ze sobą w dłuższą podróż, powinniśmy skonsultować się także z pediatrą. Oceni on ogólny stan zdrowia naszej pociechy. Warto zabrać ze sobą na taką wizytę jak najnowsze wyniki morfologii krwi. Na ich podstawie lekarz będzie w stanie wykluczyć stany zapalne i inne schorzenia, które stanowiłyby przeciwwskazania do wyjazdu. Interpretacja wyników badań krwi to niejedyne świadczenie, na które możemy liczyć. Dobry specjalista w tej dziedzinie podpowie nam także, jakie szczepienia należy wykonać, biorąc pod uwagę cel podróży i co należy zrobić, jeśli w jej trakcie pojawią się problemy zdrowotne u dziecka.