Apteczka na wyjazd – jakie leki zabrać na wakacje?

Apteczka

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, pamiętamy o tym, żeby spakować ubrania i obuwie, kosmetyki i akcesoria do codziennej higieny, ekwipunek rekreacyjny i drobne przekąski. To jednak nie wszystkie elementy turystycznego wyposażenia. Trzeba bowiem pamiętać także o apteczce na wyjazd. Bez niej wręcz prosimy się o problemy. Dobrze wyposażona apteczka na wakacje to taka, w której znajdziemy leki pierwszej potrzeby, środki na skaleczenia i urazy, sprzęt medyczny, dodatkowe kosmetyki i środki na owady. Jeśli wyjeżdżamy z dziećmi, musimy uzupełnić ją o dodatkowe specyfiki przeznaczone typowo dla nich.

O czym należy pamiętać przy przygotowaniu apteczki na wyjazd?

Podczas każdej podróży, czy to krajowej, czy też zagranicznej, powinniśmy mieć ze sobą podstawowe medykamenty składające się na apteczkę. Warto zawsze mieć pod ręką środki na najczęściej występujące dolegliwości. Dzięki temu nie będzie konieczne przerywanie wyjazdu.

W podróż najlepiej zabrać leki, które już się zna i są dobrze tolerowane. Wyposażenie apteczki powinno być sprawdzane przed każdym wyjazdem, biorąc pod uwagę daty ważności poszczególnych środków oraz potrzeby swoje i wszystkich uczestników wycieczki.

Istotne jest również to, że podczas podróży do ciepłych krajów należy przestrzegać warunków przechowywania leków. Oprócz tego przy przyjmowaniu leków o ściśle wyznaczonych godzinach należy dowiedzieć się ile wynosi różnica w czasie, gdyż na działanie niektórych leków ma wpływ rytm ich przyjmowania.

Leki pierwszej potrzeby na wakacyjny wyjazd

Na dłuższym wyjeździe warto mieć ze sobą zestaw leków na najczęściej występujące dolegliwości. Dzięki takiemu przygotowaniu nie ominą nas najciekawsze momenty urlopu. Jakie leki zabrać na wakacje? Oprócz środków farmakologicznych przyjmowanych w sposób stały, ze względu na określone schorzenia, warto mieć ze sobą także leki na mdłości, zaparcia, przeciwbiegunkowe, przeciwalergiczne, łagodzące objawy przeziębienia, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, elektrolity, sól fizjologiczną i probiotyki.

  • Leki na mdłości – Mdłości w trakcie wyjazdu mogą mieć różną przyczynę. Najczęściej są one efektem zbyt długiego przebywaniu na słońcu, ale również wielogodzinnej podróży w nasłonecznionym pojeździe.
  • Leki przeciwbiegunkowe – Biegunka może wynikać ze zmiany klimatu lub spożycia lokalnej wody/posiłków. W złagodzeniu jej dolegliwości pomocne będą środki przeciwbiegunkowe.
  • Leki na zaparcia – Zaparcie, czyli zmniejszenie częstotliwości wypróżnień, to dolegliwość, która może pojawić się w trakcie podróży ze względu na złą dietę, złą pracę jelit, małą ilość wypijanych płynów, nieregularne posiłki, stres czy też niechęć do korzystania z publicznych toalet. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto zabrać ze sobą leki oparte na wyciągach roślinnych. Stymulują one perystaltykę jelit, upłynniają treść pokarmową i w konsekwencji ułatwiają wypróżnienia.
  • Leki przeciwalergiczne – Warto wiedzieć o tym, że w trakcie podróży mamy kontakt z licznymi alergenami, z którymi mogliśmy się wcześniej nie spotkać. Nawet jeśli nie byliśmy alergikami i nie przyjmujemy leków przeciwalergicznych w sposób stały, powinniśmy wziąć ze sobą lek przeciwhistaminowy. Pozwoli on na złagodzenie potencjalnej reakcji uczuleniowej.
  • Leki łagodzące objawy przeziębienia, przeciwgorączkowe – Nagłe przeziębienie lub podwyższona temperatura ciała to dolegliwości, które mogą nas zaskoczyć w podróży, skutecznie utrudniając wypoczynek, nawet w gorące, letnie dni. W zwalczaniu pierwszych symptomów przeziębienia i grypy pomocne będą leki dostępne bez recepty. Jeśli chodzi o wyposażenie apteczki turystycznej, warto mieć ze sobą taki specyfik, który jak wiemy z doświadczenia, działa najszybciej.
  • Leki przeciwbólowe – Ból głowy, pleców, zęba, menstruacyjny mogą skutecznie zakłócić wakacyjny wyjazd. To dlatego apteczka podróżna powinna zawierać saszetkę tabletek przeciwbólowych, które uśmierzą te przykre dolegliwości i pozwolą dokończyć urlop.
  • Leki na chorobę lokomocyjną – Choroba lokomocyjna to zespół dolegliwości, który może dopaść każdą osobę, szczególnie podczas długiej podróży autobusem, samochodem lub statkiem. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, warto zaopatrzyć się w lek przeciwwymiotny. Trzeba pamiętać o tym, by zażyć go na godzinę przed planowaną podróżą,
  • Elektrolity – To środki w postaci łatwo rozpuszczalnej w wodzie (np. w proszku lub tabletek musujących), które będą przydatne szczególnie latem, w upalne dni. Wspomagają one organizm, rekompensując długie dni spędzone na plaży czy też długie spacery w pełnym słońcu. Dzięki nim unikniemy odwodnienia.
  • Sól fizjologiczna – To specyfik o wielorakim zastosowaniu. Może być ona wykorzystana jako kroplówka nawadniająca po wymiotach i biegunce, do rozrabiania leków podawanych dożylnie czy też stosowana w inhalacjach nocnych przy uporczywym kaszlu.
  • Probiotyki – To środki wspomagające fizjologiczną florę bakteryjną jelit. Są one pomocne przy wszelkiego rodzaju zatruciach w trakcie wakacyjnego wyjazdu.

Skaleczenia i urazy

Skaleczenia i urazy mogą zdarzyć się w trakcie każdej wycieczki. Szybkie tempo podróży może skutkować urazami nie tylko podczas wysokogórskich pieszych wycieczek czy też spacerów brzegiem morza. To dlatego apteczka turystyczna powinna zawierać środki opatrunkowe takie jak: plastry, bandaże, jałowe gaziki i bandaż elastyczny, wraz z nożyczkami. Dodając do tego środek dezynfekujący, a także żel na stłuczenia i zwichnięcia, będziemy kompleksowo przygotowani na wyjazdy.

Akcesoria medyczne

Dobrze wyposażona apteczka na wyjazd to taka, w której znajdziemy także kilka podstawowych akcesoriów medycznych. Wśród nich znajduje się:

  • Termometr – Najlepszym rozwiązaniem będzie termometr elektroniczny, który podaje wynik szybko (nawet w kilkanaście sekund) i z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza.
  • Nebulizator – Sprzęt ułatwiający przyjmowanie leków płynnych przez przekształcenie ich w mgiełkę. Jest on szczególnie przydatny przy podróży osób cierpiących na schorzenia płucne, jak np. astmatyków.
  • Odciągacz/aspirator do kataru – Urządzenie, które skutecznie oczyszcza nos, szczególnie pomocne, gdy katar na wyjeździe występuje u dziecka.

Kosmetyki na wyjazd

Dezodorant, żel do mycia, szampon, pasta do zębów, mydło – tę grupę podstawowych kosmetyków warto uzupełnić o dodatkowe specyfiki, które powinny być umieszczone w apteczce na wyjazd. Należą do nich:

  • Chusteczki do higieny intymnej – Przydatne wówczas, gdy nie możemy skorzystać ze stacjonarnej toalety.
  • Żel antybakteryjny – Do przemywania rąk, gdy nie mamy dostępu do wody.
  • Krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym – Zapobiegający oparzeniom przy stosowaniu przed ekspozycją na promienie słoneczne.
  • Krem po opalaniu – Wakacyjna apteczka powinna być uzupełniona o środek, który ma działanie chłodzące, regenerujące i nawilżające po ekspozycji na promienie słoneczne.

Dodatkowe wyposażenie wakacyjnej apteczki

Zabierając ze sobą apteczkę na wakacje, nie możemy także zapomnieć o środkach:

  • Odstraszających owady – Najlepszym rozwiązaniem są repelenty, czyli specyfiki, dzięki którym owady takie jak komary, kleszcze i meszki unikają z nami kontaktu. Do takich środków należą te zawierające olejki eteryczne (dzięki odpowiedniemu zapachowi owady utrzymują się w bezpiecznej odległości).
  • Usuwających kleszcze – Do ukąszenia może dojść na terenach zielonych. W aptece można nabyć bezpieczne narzędzia do pozbycia się kleszcza ze skóry, takie jak karty, pompki i lassa.
  • Po ukąszeniu/użądleniu przez owada – Dolegliwości szybko uśmierzają specjalne żele. Gdy jesteśmy uczuleni na jad owadów, apteczkę powinniśmy wyposażyć dodatkowo w zestaw przeciwwstrząsowy.

Co powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem

Decydując się na wyjazd wakacyjny z dzieckiem, powinniśmy pamiętać, że w apteczce muszą znaleźć się specyfiki dopasowane do jego wieku. Oprócz stale przyjmowanych przez nie leków (szczególnie tych na receptę, które warto mieć na zapas) należy pamiętać również o zabraniu ze sobą:

  • Środków na biegunkę dla dzieci w saszetkach i elektrolitów nawadniających organizm dziecka,
  • Leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (dobra apteczka na wyjazd z dzieckiem zawiera specyfiki w zawiesinie lub w czopkach),
  • Kremu z wysokim filtrem SPF50 oraz środka dopasowanego do uśmierzania oparzeń słonecznych u dzieci,
  • Sprayów na ból gardła,
  • Preparatów odkażających,
  • Małych plasterków dla dzieci.