Turcja - ubezpieczenie, bezpieczeństwo, zdrowie - porady dla podróżujących

Ubezpieczenia turystyczne Turcja

Ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Turcji

  • Ubezpieczenie zdrowotne
  • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży
  • Pakiety ubezpieczeń podróżnych

Turcja w skrócie

Turcja to popularny kierunek dla wielu urlopowiczów. To zasługa nie tylko pięknych plaż wybrzeża Morza Śródziemnego i urokliwych górskich krajobrazów w głębi kraju, ale także gościnności, którą mieszkańcy Turcji obdarzają turystów. Jako Twój Ubezpieczyciel chcielibyśmy wspierać Cię w Twojej podróży po Turcji i służyć Ci pomocą, udzielając wskazówek i porad dotyczących bezpiecznego pobytu.

Państwo: Republika Turcji
Język: Turecki
Waluta: Lira turecka (TRY)
Strefa czasowa: UTC +3
Obowiązek posiadania wizy: Nie ma obowiązku posiadania wizy w przypadku wyjazdów wakacyjnych, trwających do 90 dni
Paszport: Nie ma obowiązku posiadania paszportu w przypadku wyjazdów wakacyjnych, trwających do 90 dni
Szczepienia: Brak szczepień obowiązkowych, zalecane: WZW A; w przypadku szczególnego narażenia również przeciwko WZW B i wściekliźnie.

Jakie ubezpieczenie warto posiadać planując wyjazd do Turcji?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Turcji

Wybierz najlepszą ochronę i wykup ją online

Abyś mógł beztrosko podróżować po Turcji, oferujemy Ci dostosowane do Twoich oczekiwań rozwiązania w zakresie ochrony podczas podróży w ramach naszej oferty ubezpieczeniowej. Możesz wygodnie wykupić online polisę odpowiadającą Twoim potrzebom i cieszyć się z wymarzonego wyjazdu, nie martwiąc się o koszty rezygnacji, jeżeli zdarzenie losowe pokrzyżują Twoje plany.

Choć Turcja jest bardzo dobrze rozwiniętym krajem, to również tutaj może wystąpić sytuacja losowa, która zakłóci Twój wypoczynek.  Dlatego tak ważne jest, by w trackie przygotowań do podróży zadbać o optymalną ochronę Twojego urlopu: polisę zdrowotną wraz z  ubezpieczeniem OC, NNW oraz bagażu podróżnego.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do Turcji

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia przebywając w Turcji

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego za granicą to sprawa najwyższej wagi. W Turcji będziesz leczony zgodnie z zasadami tureckiego systemu opieki zdrowotnej, który przewiduje leczenie wyłącznie w prywatnych placówkach. Nawet, jeżeli posiadasz kartę EKUZ, w Turcji nie będzie ona honorowana.  Aby uniknąć wysokich kosztów leczenia, zalecamy wykupienie kompleksowego podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmuje również koszty transportu powrotnego z Turcji do Polski z przyczyn medycznych. Z HanseMerkur masz u swego boku niezawodnego partnera, który zadba o Ciebie podczas wyjazdu do Turcji.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży do Turcji

Nie martw się jeżeli nieprzewidziana sytuacja pokrzyżuje Twoje plany wyjazdowe

O ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji z podróży powinien pomyśleć każdy, kto planuje wyjazd do Turcji z wyprzedzeniem. W razie nagłej sytuacji losowej, która zmusi nas do odwołania naszego wyjazdu, polisa uchroni nas przed stratą finansową, gwarantując zwrot poniesionych już kosztów.

Ubezpieczenie bagażu na wyjazd do Turcji

Nie martw się o swój bagaż podczas podróży do Turcji

W przypadku opóźnienia w dostarczeniu bagażu, polisa zapewni Ci zwrot środków za zakup artykułów pierwszej potrzeby, lub świadczenia w związku z jego uszkodzeniem.

Porady zdrowotne: Wskazówki: Jak wygląda opieka medyczna w Turcji i na co muszę zwracać uwagę?

Choroby

Uważaj na te choroby przebywając w Turcji

  • Woda z kranu w Turcji jest niezdatna do picia. Używaj wyłącznie wody butelkowanej lub przegotowanej – dotyczy to zarówno wody, którą spożywasz jak i wody, której używasz np. do mycia zębów.
  • W szczycie lata w głębi Turcji jest zazwyczaj bardzo gorąco: dlatego należy nosić nakrycie głowy podczas przebywania na zewnątrz i używać kremu z wysokim filtrem (SPF/SPF 30-50).
  • Od 2010 roku Turcja jest uznawana za wolną od malarii.
Szczepienia

Jakie szczepienia warto wykonać przed podróżą do Turcji

W Turcji nie ma obowiązkowych szczepień. Dla Twojego bezpieczeństwa radzimy Ci, aby przed wyjazdem odświeżyć  standardowe szczepienia. Ponadto Instytut Tropikalny zaleca wszystkim dzieciom szczepienia przeciwko WZW A, a w przypadku szczególnego narażenia także przeciwko WZW B, wściekliźnie oraz durowi brzusznemu i odrze.

Lekarze, szpitale i leki

Opieka medyczna w Turcji – o czym należy pamiętać

W obszarach turystycznych Turcji, jak również w dużych miastach, możliwości leczenia poprawiły się w ostatnich latach. Zwłaszcza szpitale prywatne dorównują standardom europejskim. Sytuacja może wyglądać nieco inaczej na obszarach mniej zurbanizowanych, gdzie ochrona zdrowia stanowi niższy priorytet.

Pamiętaj, że usługi medyczne w Turcji są prywatne – oznacza to, że w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej będziesz musiał pokryć jej wysokie koszty. Aby uniknąć tych kosztów, koniecznie kup ubezpieczenie zdrowotne, które zapewni Ci również transport powrotny z Turcji do Polski, jeżeli stan Twojego zdrowia będzie tego wymagał.

W Turcji wiele leków można dostać bez recepty w aptece. Trzeba jednak zabrać ze sobą leki, które przyjmujesz na stałe.

Przygotowanie do podróży i bezpieczeństwo: Co muszę wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem podróży do Turcji?

Ostrzeżenia dla podróżujących do Turcji wydane przez MSZ

​​​​​​​Sprawdź czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało specjalnych alertów bezpieczeństwa

Poświęć chwilę, aby pomyśleć o swoim bezpieczeństwie w podróży przed wyjazdem na wakacje do Turcji - to się opłaca! Upewnij się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało alertów bezpieczeństwa dla docelowego miejsca Twojego wypoczynku. Dzięki temu przygotujesz się na wszystko i będziesz mógł po prostu cieszyć się urlopem.

Porady dotyczące bezpieczeństwa w Turcji

​​​​​​​Informacje dotyczące bezpiecznego podróżowania po Turcji

W Turcji należy unikać tłumów. Ponadto warto ograniczyć do minimum pobyty w pobliżu obiektów rządowych i wojskowych oraz korzystanie z transportu publicznego.

Ze względu na zagrożenie terrorystyczne ze strony  tzw. „Państwa Islamskiego” (IS) w Syrii i Iraku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże na tereny przygraniczne z Syrią i Irakiem. Podczas podróży lądowej należy trzymać się z dala od turecko-syryjskiego regionu granicznego i nie podróżować do tureckich obszarów wojskowych o ograniczonym dostępie w Siirt, Şırnak, Mardin i Hakkâri. Niektóre z obszarów objętych ograniczeniami nie są dokładnie oznaczone, więc dobrym pomysłem może być sprawdzenie w Ambasadzie Turcji, jak wygląda sytuacja przed podróżą do południowo-wschodniej Turcji.

Ważne: Śledź aktualną sytuację na portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do tej pory na ulicach Turcji ataki na turystów były rzadkością. Należy  mimo wszystko uważać na kieszonkowców w ruchliwych dzielnicach Stambułu, Izmiru i Antalyi oraz na bazarach. Często dochodzi do kradzieży torebek, a ostatnio także dokumentów. Sensowne jest pozostawienie paszportu w hotelowym sejfie i posiadanie przy sobie jedynie kopii dokumentów tożsamości.

Wjazd do Turcji

Dokumenty wjazdowe

Wjazd do Turcji możliwy jest na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Nie potrzebujesz wizy na pobyt do 90 dni (w całkowitym okresie 180 dni).

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Turcji, warto odwiedzić ambasadę Turcji lub turecki konsulat.

Jeśli posiadasz zarówno paszport polski jak i turecki, przy wjeździe do kraju należy posługiwać się paszportem tureckim. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy przy wyjeździe z kraju z obcym dokumentem podróży. To samo dotyczy dzieci podróżujących z Tobą, które posiadają podwójne obywatelstwo.

Klęski żywiołowe

Potencjalne zagrożenia w regionie, w którym spędzasz urlop

Turcja znajduje się w regionie bardzo aktywnym sejsmologicznie. W związku z tym raz po raz zdarzają się trzęsienia ziemi - zwłaszcza w tureckiej metropolii Stambuł i w regionie Morza Egejskiego na zachodnim wybrzeżu. Dla własnego bezpieczeństwa warto po przyjeździe do zapytać o drogi ewakuacyjne i miejsca schronienia w przypadku zagrożenia.

Poznawanie kraju: wskazówki i porady dotyczące poznawania Turcji

Główne atrakcje w Turcji

Co warto zobaczyć w Turcji

Turcja oferuje ogromną różnorodność krajobrazów. Wynika to po części z faktu, że kraj jest poprzecinany siedmioma różnymi strefami geograficznymi - od chropowatych wybrzeży, przez kwitnące płaskowyże, po imponujące górskie krajobrazy, wszystko jest tam na wyciągnięcie ręki. Wczasowiczów przyciąga szczególnie Riwiera Turecka na południu: miejsca takie jak Alanya, Side, Kemer i Belek są popularnymi celami letnich lub jesiennych wakacji. Plantacje bananów, palmy i kolorowe rośliny są typowe dla południowego wybrzeża. Osoby szukające najpiękniejszych w kraju plaż i dolin powinny odwiedzić tzw. zatokę motyli "Kelebekler Vadisi" w dzielnicy Fethiye na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Z kolei aktywni urlopowicze znajdą idealne trasy wędrówek przez spokojniejsze krajobrazy w pobliżu miasta Marmaris w południowo-zachodniej Turcji. Podróżujący do środkowej Turcji powinni zaplanować wizytę w stożkowatych formacjach skalnych Kapadocji. W 1985 r. formacje skalne Kapadocji zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas gdy tętniące życiem miasto Stambuł w północnej Turcji przyciąga głównie młodych urlopowiczów, miłośnicy przyrody mogą odkryć gęste lasy i sady na wybrzeżu Morza Czarnego. Region Morza Czarnego jest uważany za najbardziej żyzny obszar w całej Turcji - i jest znany z łagodnej turystyki zorientowanej na naturę.

Klimat panujący w Turcji

Klimat w Twoim regionie wakacyjnym

Turcja ma bardzo zróżnicowane strefy klimatyczne. Dla turystów zazwyczaj istotny jest klimat panujący w rejonie śródziemnomorskim. Charakteryzuje się bardzo gorącymi i suchymi miesiącami letnimi. Od lipca do września średnie temperatury wynoszą tam 30 stopni Celsjusza, z falami upałów sięgającymi nawet ponad 40 stopni. Zimy na wybrzeżu Morza Śródziemnego są stosunkowo łagodne: w Antalyi i okolicach można spodziewać się maksymalnych temperatur na poziomie około 15-17 stopni Celsjusza. Opady deszczu są częstsze od listopada do marca.

Na północy kraju klimat jest znacznie chłodniejszy. W Stambule i Izmirze zimą mogą wystąpić obfite opady śniegu. Przy przyjemnych 9-10 stopniach Celsjusza między grudniem a lutym, warto odwiedzić obie metropolie.  Przejściowe pory roku charakteryzują się tutaj temperaturami w okolicach od 12 do 20 stopni Celsjusza, natomiast latem można spodziewać się nawet 30 stopni Celsjusza i więcej. Opady deszczu są najmniejsze w okresie od czerwca do sierpnia.

Na wyżynach i we wschodniej Turcji, która charakteryzuje się klimatem kontynentalnym, w miesiącach zimowych może być bardzo zimno. W samej stolicy Ankarze temperatury poniżej zera nie są rzadkością.

Na wycieczkę na anatolijskie wybrzeże Morza Czarnego najlepsze są miesiące od lipca do września. W miesiącach letnich temperatury rosną prawie do 30 stopni. Natomiast wiosną i późną jesienią jest bardzo deszczowo - często ponad 10 dni deszczowych w miesiącu.

Kuchnia Turecka

Kulinarne atrakcje Turcji

Kulinarnych atrakcji nie powinno zabraknąć na żadnej wycieczce do Turcji. Typowe dla kuchni tureckiej są potrawy z ciasta i płaskiego chleba, takie jak turecka pizza "Lahmacun" lub ciasto francuskie "Börek" z różnymi nadzieniami z sera, szpinaku lub warzyw. Do mięsnych specjałów należą podłużne klopsiki z mięsa mielonego köfte oraz wszelkiego rodzaju grillowane szaszłyki, najlepiej z marynowaną jagnięciną. Jako dodatek często podawany jest ryż, bulgur, sałatka lub kuskus. Tureckie potrawy są też często uszlachetniane nabiałem z mleka owczego lub koziego. Na deser specjalnością są słodkie przysmaki, takie jak blaklava czy kadaif - nitki ciasta nasączone syropem cukrowym i wypełnione orzechami włoskimi lub migdałami. Najważniejszym posiłkiem dnia jest kolacja. Wieczorna, przyjemna pogoda sprzyja spotkaniem w rodzinnym gronie, przy wspólnym stole.

Podróżowanie po kraju: Wskazówki i porady dotyczące podróżowania po Turcji

Prowadzenie samochodu w Turcji

Prawo jazdy i zasady ruchu drogowego

Aby prowadzić samochód w Turcji, kierowca musi mieć ukończone 21 lat i posiadać ważne prawo jazdy przez co najmniej rok.

Na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h. Przepisy ruchu drogowego są w Turcji często interpretowane dość luźno. Dlatego należy jeździć ostrożnie.

Warto wiedzieć: Na niektórych tureckich autostradach trzeba uiścić opłatę zależną od długości trasy. Opłatom podlegają również przejazdy przez dwa mosty na Bosforze w Stambule.

Praktyczne wskazówki przydatne podczas przebywania w Turcji

Zakupy

Wskazówki dotyczące robienia zakupów w Turcji

Jeśli chcesz zrobić zakupy w regionach lub miastach turystycznych, sklepy są zazwyczaj otwarte bez przerwy od 9 rano do 10 wieczorem. Z kolei na terenach wiejskich powszechna jest przerwa obiadowa między godziną 13 a 14 oraz godziny otwarcia do 19 lub 20. W niedziele sklepy są zwykle zamknięte.

Ubiór

Wskazówki dotyczące ubioru w Turcji

Jeśli nie znajdujemy się w typowo turystycznym rejonie Turcji, najlepiej dostosować swój ubiór do islamskiej tradycji. W głębi kraju mężczyźni powinni nosić długie spodnie, a kobiety powinny zakrywać nogi i ramiona. Te same wymogi dotyczą zwiedzenia meczetów.

Płacenie w restauracji

Wskazówki dotyczące płacenia w restauracji

Wychodzisz na posiłek z tureckimi przyjaciółmi? W Turcji raczej nietypowe jest płacenie osobno. W dobrym tonie jest uregulowanie wspólnego rachunku, który możecie potem rozliczyć między sobą.

Zwyczajowo należy zostawić napiwek w hotelu za usługę wniesienia bagaży, w taksówce, oraz w restauracji (ok. 10% ceny).

Kontakty w sytuacjach awaryjnych

Kontakty w sytuacjach awaryjnych

Ambasady i konsulaty

Ambasada Polska w Turcji w Ankarze

Adres: 0650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241

Telefon: (00-90312) 457 20 01, 467 56 19, 467 33 65

Faks: (00-90-312) 467 89 63

E-mail: polami@superonline.com


Ambasada Turcji w Warszawie

Adres: Turkish Embassy in Warsaw, Poland ul. Malczewskiego 32 02-622 Warszawa Poland

Numer telefonu: (+48) 22 854 61

Faks: (+48) 22 646 43 25

E-mail: embassy.warsaw@mfa.gov.tr

Strona WWW: warsaw.emb.mfa.gov.tr

Telefony alarmowe w Turcji

Policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe

Z każdego telefonu w Turcji można zadzwonić pod numer alarmowy 112

Ważne: Wybierając numer 110 połączysz ze strażą pożarną - a nie z policją. Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, skontaktuj się z „polis”, czyli turecką policją, pod numerem 155, lub z żandarmerią wojskową „jandarma” pod numerem 156. W miejscowościach wypoczynkowych działa  policja turystyczna, z którą można się skontaktować, dzwoniąc pod numer (0212) 527 45 03. Połączenia są bezpłatne, obsługiwane w języku angielskim.

112 - Pogotowie

110 - Straż Pożarna

155 - Policja

156 - Żandarmeria Wojskowa (Jandarma)

179 - Telefon alarmowy dla turystów

24-godzinna obsługa zgłoszeń alarmowych HanseMerkur

Skontaktuj się z nami jeżeli zdarzy Ci się awaryjna sytuacja

Centrum Alarmowe HanseMerkur jest do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę - przez 7 dni w tygodniu. Zapewniamy obsługę w języku polskim.

Telefon +48 481 05 95

Uwaga:
Nasi redaktorzy zbadali i stworzyli treść artykułów z największą możliwą starannością. Informacje zawarte w przewodniku służą jako przewodnik i mają na celu dostarczenie czytelnikowi wstępnych informacji na różne tematy. Prosimy o zrozumienie, że HanseMerkur nie gwarantuje, że podane informacje są poprawne, kompletne lub aktualne.