Norwegia - Porady dla podróżnych, zdrowie i bezpieczeństwo

 Możesz zobaczyć wiele małych domów stojących nad rzeką, a za nimi góry.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Norwegii

  • Ubezpieczenie zdrowotne
  • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży
  • Pakiety ubezpieczeń podróżnych

Norwegia w skrócie

Można odnieść wrażenie, że w Norwegii natura nie daje za wygraną. Lata mijają, a kraj wciąż pozostaje bastionem dzikiej, nieokiełznanej natury. Surowy a jednocześnie bajecznie piękny norweski krajobraz pozostanie w Twojej pamięci na lata. Pozwól nam razem z Tobą cieszyć się tą przygodą i zapewnić Ci najlepszą ochronę dla Twojej wycieczki.

Stan: Królestwo Norwegii
Języki: Norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Strefa czasowa: UTC +1
Wymóg posiadania wizy: Brak obowiązku posiadania wizy na wyjazdy wakacyjne
Paszport: Brak obowiązku posiadania paszportu
Szczepienia: Brak obowiązkowych szczepień, zalecane: TBE

Jakie ubezpieczenie jest najlepsze na moją podróż do Norwegii?

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Norwegii

Wybierz najlepszą ofertę i kup ją online

Norwegia to magiczna kraina, niczym z drugiej strony lustra. Aby móc beztrosko upajać się jej urokiem, warto pamiętać o solidnym ubezpieczeniu turystycznym. Skomponuj idealną ochronę podróży: wybierz ubezpieczenie zdrowotne z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w czasie podróży, ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków w czasie podróży, ubezpieczeniem bagażu oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne za granicą jest ważne?

Ubezpieczenie zdrowotne to kluczowa sprawa przy planowaniu podróży do tego kraju. Turysta może korzystać w Norwegii wyłącznie z prywatnej opieki zdrowotnej, a cena takiej opieki jest adekwatna do jej poziomu: wysoka. Jeżeli dodamy do tego koszt ewentualnego transportu z miejsca zdarzenia do placówki medycznej (a trzeba pamiętać, że „prawdziwa” Norwegia to przede wszystkim obszary słabo zaludnione) lub transport medyczny z powrotem do kraju – koszty opieki lekarskiej mogą naprawdę przyprawić o zawrót głowy. Ubezpieczając się w HanseMerkur na okoliczność choroby lub wypadku zyskujesz spokój i komfort, ponieważ Twoja polisa to gwarancja rozliczenia kosztów leczenia z ubezpieczycielem, a nie Twoim portfelem.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne za granicą jest ważne?

Ubezpieczenie zdrowotne to kluczowa sprawa przy planowaniu podróży do tego kraju. Turysta może korzystać w Norwegii wyłącznie z prywatnej opieki zdrowotnej, a cena takiej opieki jest adekwatna do jej poziomu: wysoka. Jeżeli dodamy do tego koszt ewentualnego transportu z miejsca zdarzenia do placówki medycznej (a trzeba pamiętać, że „prawdziwa” Norwegia to przede wszystkim obszary słabo zaludnione) lub transport medyczny z powrotem do kraju – koszty opieki lekarskiej mogą naprawdę przyprawić o zawrót głowy. Ubezpieczając się w HanseMerkur na okoliczność choroby lub wypadku zyskujesz spokój i komfort, ponieważ Twoja polisa to gwarancja rozliczenia kosztów leczenia z ubezpieczycielem, a nie Twoim portfelem.

Porady zdrowotne: Jak wygląda opieka medyczna w Norwegii i na co muszę zwracać uwagę?

Choroby i szczepienia

​​​​​​​Jak chronić się przed infekcjami

  • W Norwegii można bez obaw pić wodę z kranu.
  • W lecie w Norwegii występują kleszcze, które mogą przenosić zarówno boreliozę, jak i kleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli planujesz wycieczki na wieś, warto przed wyjazdem zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Aby chronić się przed ukąszeniami kleszczy, należy nosić długie, jasne ubrania i stosować repelenty na odkryte części ciała.
  • W Norwegii nie ma obowiązkowych szczepień, nie zaszkodzi odświeżyć swoje standardowe szczepienia.
Lekarze, szpitale i leki

Opieka medyczna w nagłych przypadkach

Norweska ochrona zdrowia jest wyposażona w najnowszą technologię a personel posiada bardzo wysokie kwalifikacje. W przypadku nagłych zachorowań lub urazów zawsze można udać się do Legevakt (centra ratunkowe). W mniej pilnych przypadkach warto udać się do lekarza ogólnego w regularnych godzinach pracy między 08:00 a 15:00 lub 16:00. Wizyty u lekarza nie zawsze są bezpłatne, w większości przypadków należy uiścić opłatę za wizytę. Jeśli dotrzymasz terminu wizyty bez jej odwołania, również będziesz obciążony opłatą.

W przypadku leczenia stomatologicznego Tannlegevakt zawsze wymaga płatności gotówką na miejscu.

Wysokich kosztów leczenia da się jednak uniknąć, kupując odpowiednie ubezpieczenie na czas podróży.

Od czasu zniesienia monopolu państwowych aptek w 2001 roku na rynku pojawiło się wielu konkurencyjnych usługodawców, co doprowadziło do zauważalnego spadku cen leków. Większość aptek można rozpoznać po zielonym krzyżu, lasce Asklepiosa i/lub napisie Apotek. Dostępne są tu wszystkie leki na receptę i bez recepty dopuszczone do obrotu w Europie. Godziny otwarcia mogą się bardzo różnić w zależności od regionu. Apteki czynne przez całą dobę znajdują się głównie w pobliżu dworców kolejowych i w szpitalach.

Jeśli musisz regularnie przyjmować leki na receptę, powinieneś zabrać je ze sobą z domu. Na wycieczki w terenie najlepiej zabrać ze sobą apteczkę, aby można było samodzielnie zaopatrzyć drobne urazy i dolegliwości.

Przygotowanie do podróży i bezpieczeństwo: Na co należy zwrócić uwagę planując podróż do Norwegii?

Ostrzeżenia dla podróżnych i porady dotyczące bezpieczeństwa

Informacje dotyczące bezpiecznego podróżowania

Warto zorientować się, czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie wydało ostrzeżenia przez wyjazdem w wybrany przez Ciebie region.

Wjazd do Norwegii

Dokumenty podróży

Aby wjechać do Norwegii, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu ważnego co najmniej tak długo, jak długi będzie Twój pobyt.

Życie publiczne w Norwegii

Ograniczenia i uwagi

Norwegia jest bardzo bezpiecznym krajem. Jednak, jak wszędzie na świecie, warto być czujnym i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Podróżowanie po kraju: wskazówki i porady dotyczące podróżowania po Norwegii

Krajobraz

Fiordy i architektura skandynawska

Malownicze fiordy, baśniowe morze i bujna zieleń - tak większość urlopowiczów wyobraża sobie Norwegię. Właśnie dlatego większość turystów przyjeżdża tutaj na piesze wędrówki, biwakowanie lub wędkowanie. Warunki są idealne, ponieważ w całej Norwegii można znaleźć piękne szlaki turystyczne, sielskie wioski i przyjaznych mieszkańców, którzy są bardzo otwarci dla gości.

Norweskie miasta również cieszą się coraz większą popularnością wśród odwiedzających. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście stolica - Oslo. To portowe miasto może pochwalić się ekscytującą mieszanką muzeów, parków i perełek architektury. Spokój i wolne tempo życia powodują, że wiele osób chętnie zostaje w Norwegii na dłużej.

Urlopowicze najczęściej wybierają się do tego kraju latem. Jednak wyjazd zimą to świetny sposób na odkrycie kraju na nowo. Na dalekiej północy, w pogodne dni można zobaczyć wówczas bajecznie piękne zorze polarne.

Klęski żywiołowe

Potencjalne zagrożenia w regionach, w których spędzasz urlop

Zagrożenia naturalne, które są charakterystyczne dla Norwegii to:

  • Powodzie, osunięcia ziemi, lawiny, gwałtowne burze

Praktyczne wskazówki dotyczące podróżowania po Norwegii

Prowadzenie samochodu w Norwegii

Prawo jazdy i opłaty drogowe

W Norwegii obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania niezależnie od pory dnia i pory roku. Limit alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Za jego przekroczenie grożą wysokie kary pieniężne lub kara pozbawienia wolności. Opłaty za przejazd są obowiązkowe na norweskich autostradach, drogach międzymiastowych, w niektórych tunelach i w całym Oslo. W większości przypadków numer tablicy rejestracyjnej jest zapisywany automatycznie przez elektroniczny system. Należną opłatę można uiścić internetowo. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Norwegii.

Życie publiczne w Norwegii

Prawo Everymana

  • Dla Norwegii charakterystyczne jest tzw. Prawo Everymana, które pozwala na swobodne biwakowanie na ogólnodostępnych terenach i częściowo także na terenach prywatnych. Obowiązuje jedna ścisła, niepisana zasada – miejsce biwakowania należy zostawić w takim stanie, w jakim się je zastało.
  • Dużą popularnością cieszą się wyprawy wędkarskie do Norwegii. Należy pamiętać, że norweskie służby celne ustaliły maksymalną ilość wywożonych ryb na 15 kg na osobę.
  • Alkohol jest w Norwegii bardzo drogi. Z tego powodu obowiązują tam bardzo rygorystyczne limity bezcłowe, których należy bezwzględnie przestrzegać, gdyż za ich przekroczenie grożą wysokie kary.

Kontakty awaryjne

Przedstawicielstwa dyplomatyczne

Ambasady i konsulaty

KONSULATAVDELINGEN

Republikken Polens Ambassade
PO Box 4091 AMB
0244 Oslo

Telefon:  +47 24110877
czynny: poniedziałek, wtorek, czwartek: 13:30 - 16:00; środa: 9:30 - 12:00; piątek: 12:30 - 15:00
Fax: +47 24110878

W większości spraw obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt w Wydziale Konsularnym. W sytuacjach nagłych i nadzwyczajnych, dotyczących np. wypadków, zgonów, zatrzymań, wymagających pilnej interwencji konsula, możliwy jest kontakt pod dyżurnym numerem telefonu: +47 91 33 77 57.

Telefony alarmowe

Policja, straż pożarna i pogotowie

Dzwoniąc na numer 112, połączymy się centralą operacyjną policji. Tego numeru należy używać w nagłych sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji.

  • Straż pożarna: 110
  • Pogotowie ratunkowe: 113
  • Izba Przyjęć (Legevakt): 116117
24-godzinna obsługa zgłoszeń alarmowych

Dla posiadaczy polis HanseMerkur

Nasi klienci mają do dyspozycji numer alarmowy, obsługiwany przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na okrągło. Obsługa zgłoszeń realizowana jest w języku polskim.

+48 22 481 05 95