Niderlandy - ubezpieczenie, bezpieczeństwo, zdrowie - porady dla podróżujących

Ubezpieczenie podróżne Holandia

Ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Niderlandów

  • Ubezpieczenie zdrowotne
  • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży
  • Pakiety ubezpieczeń podróżnych

Niderlandy w skrócie

Niderlandy: kraina wiatraków, tulipanów i…wyśmienitych serów. Chyba jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie głównym środkiem transportu jest rower. W miastach i wsiach Niderlandów mieszkają przedstawiciele ponad 190 różnych narodowości. Relacje tego kraju z resztą świata, tolerancja, umiłowanie wolności oraz skłonność Niderlandczyków do nawiązywania kontaktów przyciągnęły masę obcokrajowców, dla których Niderlandy stały się domem.

Różnorodność kulturowa kraju przekształciła Niderlandy w miejsce, gdzie wiedza i kulturaz całego świata zlewa się w jedną całość. Główną cechą charakteru Holendrów jest potrzeba bycia niezależnym, dlatego starają się oni wszystkie problemy pokonywać samodzielnie. Mieszkańcy Niderlandów są otwarci oraz lubią szczerze wyrażać swoje zdanie. Odkrywanie Niderlandów to pełna barw i emocji przygoda a my, jako Twój Ubezpieczyciel, chcemy Ci w tej przygodzie towarzyszyć, dbając o Twoje bezpieczeństwo.

Państwo: Niderlandy
Języki: Holenderski, języki regionalne
Waluta: Euro (EUR) 
Strefa czasowa:
UTC +1
Wymóg wizowyBrak obowiązku posiadania wizy dla obywateli UE
Paszport: Nie jest obowiązkowy dla obywateli UE (obowiązkowy na terytoriach zamorskich)​​​​​​​
Szczepienia: Brak obowiązkowych szczepień, zalecane: Meningokoki; w obszarach zamorskich także WZW A, WZW B oraz ewentualnie wścieklizna i dur brzuszny

Jakie ubezpieczenie warto posiadać planując wyjazd do Niderlandów?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niderlandów

Wybierz optymalną ochronę Twojej podróży i kup ją online

Niderlandy, a szczególnie ich stolica – Amsterdam, kojarzą nam się głównie z rozrywką bez granic i dobrą zabawą. Ale ten kraj to nie tylko wolność i swoboda – to także tygiel cudów natury, wielokulturowości i pięknej historii. Zadbaj o to, aby Twoja niderlandzka przygoda była wolna od nieprzewidzianych komplikacji:  ubezpiecz swoją podróż wybierając ubezpieczenie zdrowotne z odpowiedzialnością cywilną w czasie podróży, ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków w czasie podróży, ubezpieczeniem bagażu i ubezpieczeniem od nagłych wypadków wraz z polisą od rezygnacji i przerwania podróży.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do Niderlandów

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie zdrowotne przebywając w Niderlandach

Niderlandy od lat plasują się w czołówce rankingów dotyczących prowadzenia i funkcjonowania służby zdrowia a niderlandzki model opieki medycznej uchodzi za wzorcowy. Niderlandy kładą szczególny nacisk na opiekę przedszpitalną – opieka w POZach i rola lekarza rodzinnego zostały bardzo wzmocnione, natomiast sam wynik reformy zdrowotnej spotkał się dużym uznaniem Niderlandczyków. Cechą charakterystyczną niderlandzkiego systemu opieki zdrowotnej jest powierzenie wiodącej roli podstawowej opiece zdrowotnej. Tamtejszy lekarz rodzinny pełni rolę koordynatora tzw. gate keepera, lekarza wpuszczającego do systemu (strażnika systemu). To on nadzoruje cały proces leczenia, stanowiąc punkt styku chorego z systemem. Jest to możliwe dzięki szerokim uprawnieniom diagnostycznymi i terapeutycznym, jakie posiada. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu. Te zlokalizowane są w taki sposób, aby każdy mieszkaniec mógł do nich dotrzeć w ciągu kilku, kilkunastu minut. Pomimo tego, że w Niderlandach masz możliwość korzystać z EKUZ, to pamiętaj, że nie pokrywa ona wszystkich wydatków medycznych, m.in. nie zrefunduje leczenia stomatologicznego, nie zrefunduje kosztów transportu medycznego do kraju; co więcej - jeśli chodzi o podstawową pomoc medyczną, też nie zawsze jest ona darmowa. Choć wizyty u lekarza są zazwyczaj (!) refundowane, należy pamiętać, że koszty związane z konsultacją specjalisty w szpitalu, która nie jest bezpośrednio związana z naszym stanem zdrowia i hospitalizacją, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Jeżeli zdecydujesz się na wyższy standard leczenia, także będziesz musiał do niego dopłacić z własnej kieszeni. Chociaż EKUZ to bardzo przydatne narzędzie, naprawdę warto ubezpieczyć się w zakresie kosztów leczenia i być spokojnym, że nieprzewidziane wydatki medyczne nie nadwyrężą naszego urlopowego budżetu.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży do Niderlandów

Nie martw się jeżeli nieprzewidziana sytuacja pokrzyżuje Twoje plany wyjazdowe

Wypadki losowe mają to do siebie, że mogą się zdarzyć każdemu z nas, w każdej chwili, wszędzie. Wiadomo, że nie planujemy urlopu z jednoczesnym zamiarem rezygnacji z niego, ale na „siłę wyższą” nie mamy wpływu i niekiedy po prostu musimy jej ulec. Zabezpieczając się na okoliczność losowych sytuacji będziesz miał pewność, że Twoje pieniądze zainwestowane w podróż nie przepadną – polisa od kosztów rezygnacji z podróży da Ci gwarancję zwrotu pieniędzy za wyjazd, z którego nie będziesz mógł skorzystać z objętych ochroną ubezpieczeniową przyczyn niezależnych od Ciebie.

Ubezpieczenie bagażu na wyjazd do Niderlandów

Nie martw się o swój bagaż podczas podróży do Niderlandów

Niestety zdarza się, że linie lotnicze spóźniają się z dostarczeniem bagażu albo że jego zawartość ulega uszkodzeniu w transporcie. Z naszą polisą nie musisz się obawiać takich komplikacji – zwrócimy Ci środki za zakup artykułów pierwszej potrzeby lub wypłacimy rekompensatę za zniszczenie Twoich rzeczy osobistych.

Porady zdrowotne: Jak wygląda opieka medyczna w Niderlandach i na co muszę zwracać uwagę?

Choroby

Uważaj na te choroby przebywając w Niderlandach

  • W Niderlandach możesz bez obaw pić wodę z kranu.
  • ​​​​​​​Na karaibskich terytoriach zamorskich obowiązują inne zalecenia zdrowotne niż w samych Niderlandach: Na Karaibach można spotkać komary, które przenoszą wirusa Zika, gorączkę chikungunya i dengę, więc w tych rejonach trzeba stosować szczególne środki ochrony przeciwko ukąszeniom tych insektów. Na obszarach karaibskich należy pić tylko wodę butelkowaną. Jedzenie powinno być spożywane wyłącznie pod obróbce termicznej, unikaj surowizny. Owoce i warzywa trzeba obierać ze skórki i myć je w butelkowanej albo przegotowanej wodzie. Przy spożyciu ryb drapieżnych istnieje ryzyko zatrucia ciguaterą – trzeba wyjątkowo uważać, które gatunki ryb spożywamy ponieważ ta trucizna jest oporna na obróbkę termiczną. Rzeki i jeziora słodkowodne bywają skażone schistosomatozą, także kąpiele w tych zbiornikach mogą nieść ze sobą zagrożenie.
Szczepienia

Jakie szczepienia warto wykonać przed podróżą do Niderlandów

  • Szczepienia nie są w Niderlandach obowiązkowe.
  • Do szczepień zalecanych należą szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, wściekliźnie i meningokokom. W przypadku karaibskich terytoriów zamorskich zaleca się również szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz durowi brzusznemu i wściekliźnie.
Opieka medyczna w Niderlanadch

Opieka medyczna w Niderlandach – o czym należy pamiętać

Jak opisaliśmy powyżej, opieka medyczna w Niderlandach jest najwyższej klasy. W karaibskich terytoriach zamorskich sytuacja wygląda nieco gorzej. Największy i dobrze wyposażony szpital znajduje się na wyspie Curaçao.

dobrze jest zabrać ze sobą nie tylko leki przyjmowane stale, ale zatroszczyć się też o porządnie wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy.

Przygotowanie do podróży i bezpieczeństwo: Co należy wziąć pod uwagę planując podróż do Niderlandów?

Ostrzeżenia dla podróżujących do Niderlandów wydane przez MSZ

​​​​​​​Sprawdź czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało specjalnych alertów bezpieczeństwa

Przed każdą podróżą zalecamy sprawdzić, czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało ostrzeżeń przed podróżą w wybrane przez Ciebie miejsce – warto się upewnić, że nie spotka Cię na miejscu niemiła niespodzianka.

Wjazd do Niderlandów

Wymagane dokumenty i warunki wjazdowe

Aby jechać do Niderlandów jako obywatel UE, potrzebujesz dokumentu tożsamości. Jeśli podróżujesz do karaibskich terytoriów, potrzebujesz też paszportu, który jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy.

Porady dotyczące bezpieczeństwa w Niderlandach

Informacje dotyczące bezpiecznego podróżowania po Niderlandach

Niderlandy są uważane za bezpieczny kraj, ale i tak trzeba być czujnym w mocno uczęszczanych miejscach, nie nosić przy sobie wszystkich dokumentów i kart płatniczych ani dużych sum pieniędzy.

Terytoria karaibskie są mniej bezpieczne, zwłaszcza w nocy. Tutaj trzeba zachowywać szczególną ostrożność bo napady rabunkowe zdarzają się niestety często. I co najważniejsze – przebywając na lotnisku nie spuszczaj z oka swojego bagażu i nie zgadzaj się pod żadnym pozorem na grzecznościowy przewóz jakichkolwiek przedmiotów. Zachowaj też rezerwę przyjmując prezenty od nieznajomych – Niderlandy borykają się z problemem przemytu narkotyków i jest to zjawisko na dużą skalę.

Podróżowanie po kraju: wskazówki i porady dotyczące podróżowania po Niderlandach

Główne atrakcje Niderlandów

Co warto zobaczyć będąc w Niderlandach

Z czym kojarzą nam się Niderlandy? Gdybyśmy przeprowadzili ankietę, na jej czoło z pewnością wysunęłyby się tulipany, wiatraki, rowery, czekolada i sery. Miłośnikom kultury i sztuki w pierwszej kolejności przyszedłby zapewne do głowy Rembrandt, a amatorom klubowego życia nocnego – „Drie Gezusters”, czyli „Trzy Siostry”. Niderlandy to stary naród żeglarski i handlowy i nawet dzisiaj, niemal na każdym kroku, można zobaczyć pozostałości po tamtych czasach. Amsterdam jest miastem zbudowanym na wodzie, często nazywa się go Wenecją Północy. Jest tu ponad 100 kanałów, 100 sztucznych wysp i około 1200 mostów. Niderlandy oferują również duże możliwości rekreacyjne dla fanów sportu. Niderlandczycy uwielbiają rowery i to jest ich główny środek transportu, w związku z czym kraj posiada mnóstwo ścieżek i szlaków rowerowych, zachęcając do eksplorowania swojego uroku jednośladem. Oprócz rowerów na porządku dziennym są motorówki i żaglówki, które również są doskonałym pomysłem na spędzanie wolnego czasu połączonego ze zwiedzaniem.

Klęski żywiołowe

Potencjalne zagrożenia w regionie, w którym spędzasz urlop

Zagrożenia naturalne występują na terytoriach karaibskich. Należą do nich:

  • Huragany – występują od czerwca do listopada
  • Trzęsienia ziemi – zdarzają się niezależnie od pory roku
  • Erupcje wulkanów na Arubie

Praktyczne wskazówki przydatne podczas przebywania w Niderlandach

Podróżowanie samochodem po Niderlandach

Prawo jazdy i zasady ruchu drogowego

Aby wsiąść w Niderlandach za kierownicę, wystarczy polskie prawo jazdy. Limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila a dla początkujących kierowców 0,2 promila. Miejsca objęte zakazem parkowania oznaczone są żółtym kolorem, natomiast na niebiesko oznaczone są miejsca, gdzie można parkować. Mandaty czy inne opłaty trzeba regulować od ręki gotówką.

Transport publiczny w Niderlandach

Transport lokalny i  dalekobieżny

Niderlandy mają dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego. W Rotterdamie i Amsterdamie kursują pociągi podziemne, w pozostałych miejscach tramwaje, autobusy i pociągi. Pociąg jest doskonałym wyborem na pokonanie dłuższej trasy.

Dodatkowe informacje

Inne informacje i przepisy prawne

  • Niderlandy są celem turystyki narkotykowej, a to ze względu na tzw. coffee shopy, w których sprzedaje się marihuanę. To, czego wiele osób nie wie, to fakt, że wszystkie narkotyki są w Niderlandach zakazane. Sprzedaż lub posiadanie maksymalnie 5 gramów marihuany nie jest ścigane. Handel i posiadanie większych ilości narkotyków jest karalne.
  • Gaz pieprzowy i gaz łzawiący są w Niderlandach uznawane za broń. Posiadanie ich jest traktowane jako przestępstwo.
  • Podczas gdy na kontynencie niderlandzkim obowiązuje euro, oficjalną walutą w karaibskich terytoriach zamorskich jest dolar amerykański.

Kontakty w sytuacjach awaryjnych

Przedstawicielstwa dyplomatyczne w Niderlandach

Ambasady i konsulaty

Ambasada RP w Hadze - Biuro Ambasadora

adres: Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag
telefon: +31 70 79 90 110
faks: +31 70 79 90 147
e-mail: haga.amb.sekretariat@msz.gov.pl


Telefony alarmowe w Niderlandach

Policja, straż pożarna i pogotowie

W wypadku potrzeby nagłej pomocy medycznej lub kontaktu z pozostałymi służbami najlepiej wybrać numer 112 – ogólnoeuropejski numer alarmowy.

24-godzinna obsługa zgłoszeń alarmowych HanseMerkur

Skontaktuj się z nami jeżeli zdarzy Ci się awaryjna sytuacja

W HanseMerkur jesteśmy nieustannie w gotowości, aby nieść Ci pomoc przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, również w niedziele i święta.

Telefon: +48 22 481 05 95